ROVNÉ KOMŮRKOVÉ (DUTINKOVÉ) DESKY Z POLYKARBONÁTU

MARLON ST – určeno pro sektor HOBBYAGRO INDUSTRY

Jde o ploché (rovné) komůrkové desky vyrobené z nerozbitného POLYKARBONÁTU s jednostranným UV filtrem. Desky vyrábí renomovaná britská firma BRETT MARTIN LTD.

marlon ST 1 marlon ST 2

MARLON ST Longlife – komůrkové (dutinkové) polykarbonátové desky. Vyrábí se v několika typech s různým počtem stěn, resp. s různým počtem komůrek, od dvoustěnných desek (jedna vnitřní komůrka) až po desky sedmistěnné (šest vnitřních komůrek).
Běžně dostupné jsou síly desek:
–   4 mm (dvoustěnná)
–   6 mm (dvoustěnná)
–   8 mm (dvoustěnná)
– 10 mm (dvoustěnná)
– 10 mm (čtyřstěnná)
– 16 mm (sedmistěnná)
– 25 mm (sedmistěnná)
– 32 mm (sedmistěnná)
– 35 mm (sedmistěnná)
– 40 mm (desetistěnná)
– 55 mm (desetistěnná)

Dodávané zabarvení jsou tři – úplně čirá deska, opálová (mléčně bíle zabarvená) nebo bronzová kouřově hnědá barva.

Použití
Desky Marlon ST Longlife jsou ideální pro ploché zastřešení pergol a zahradních přístřešků, zastřešení zastávek MHD, apod. Široké využití nacházejí desky v průmyslu i zemědělství jako tepelně izolační prosklení světlíků, obvodových stěn hal. Komůrkový polykarbonát se ve velkém měřítku používá i pro zastřešování sportovních stadionů, autobusových i vlakových nádraží, nákupních center apod. Desky z komůrkového polykarbonátu (v síle 4 mm – 16 mm) je možné za studena ohývat do oblouku podle nosné konstrukce – poloměry ohybu naleznete v Technickém listu nebo kontaktujte svého prodejce.

Mechanické vlastnosti
Polykarbonátové desky Marlon ST Longlife vykazují perfektní mechanické vlastnosti, takže jsou odolné vůči krupobití i ostatním vlivům normálního počasí. Jsou vyrobeny z polykarbonátu, což je prakticky nerozbitný materiál. Z polykarbonátu se vyábí také čelní reflektory automobilů, kojenecké láhve, nerozbitné kryty strojů, okna letadel, ponorek, kosmických lodí. Desky Marlon ST Longlife mají teplotu použití stabilně do 100oC, nárazově krátkodobě až do 130oC.

Požární vlastnosti
Marlon ST má podle ČSN 73 0863 – index šíření plamene i=0mm/min
Marlon ST má podle ČSN 73 0865 – hořící ani nehořící neodkapává ani neodpadává
Marlon ST má podle ČSN 73 0862 (od 2008 norma neplatí – pouze informativní) – hořlavost C1
Marlon ST má podle ČSN EN 13501-1:2007 – třída reakce na oheň – B, s1, d0
Veškeré aktuální zkušební protokoly naleznete v odkazu Certifikáty.

Odolnost vůči chemikáliím
Polykarbonát je termoplast. Jako každá umělá hmota může být citlivý na vliv mnoha chemikálií vč. běžných čistících prostředků. Polykarbonát v žádném případě nesmí přijít do kontaktu s organickými rozpouštědly nebo barvami. Bližší údaje o chemické odolnosti polykarbonátu Marlon ST Longlife naleznete v Technickém listu nebo kontaktujte svého prodejce.

Životnost desek Marlon ST Longlife
Desky mají jednostranný UV filtr, který chrání materiál desek proti škodlivému vlivu slunečního záření (UV záření způsobuje u většiny plastů rozpad jejich molekulárních vazeb – křehnutí). Desky Marlon nekřehnou, nežloutnou, ani nijak nestárnou rychlostí obvyklou pro ostatní běžné plasty. Trvanlivost polykarbonátových desek Marlon ST Longlife bývá ve střední Evropě obvykle cca 20-25 let, může však být i výrazně delší, ale i kratší. Velmi však záleží na vnějších vlivech v místě instalace jako jsou intenzita slunečního záření (ve velmi slunných oblastech je životnost desek poněkud kratší než-li v oblastech v malým průměrným množstvím slunečního svitu), místní povětrností podmínky (především rychlost větru), úroveň znečištění ovzduší z obou stran desek (exhalace z aut, spaloven, vliv zemědělských a průmyslových objektů, množství prachu ve vzduchu, všeobecná úroveň kyselosti dešťů v dané oblasti, apod.). Všechny tyto negativní vnější vlivy mohou životnost polykarbonátu zásadním způsobem zkrátit. Údaje o životnosti platí samozřejmě pouze za předpokladu, že desky jsou namontovány v souladu s montážním návodem.

Záruka
Polykarbonátové desky Marlon ST Longlife mají smluvní prodlouženou záruku 10 let na nerozbitnost běžným krupobitím .
Polykarbonátové desky Marlon ST Longlife mají smluvní prodlouženou záruku 10 let, že nedojde k poklesu světelné propustnosti o více než 6% proti původní hodnotě